Hogyan tisztítsuk és vízkőtelenítsük a Philips kávéfőzőt
A probléma, amellyel nemcsak a Philips márkájú kávégépeknél találkozhatunk, igen gyakori, és az eszköz rendszeres karbantartásával kapcsolatos. A kávéfőzők, akárcsak bármely más háztartási gép, rendszeres gondozást igényelnek ahhoz, hogy hosszú távon megfelelően működjenek és minőségi kávét készítsenek. Íme a fő okok, amiért néhány hónap után a kávéfőző hatékonysága csökkenni kezd:
Vízkőlerakódás: A víz, amelyet a kávéfőzőben használunk, ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek melegítés során lerakódnak a kávégép belsejében. Ezek az ásványi anyagok néhány hét vagy hónap alatt felhalmozódnak és vízkövet képeznek, ami eltömítheti a fontos alkatrészeket, vagy csökkentheti a víz melegítésének hatékonyságát. A vízkőtelenítés jelzőfénye arra figyelmeztet, hogy a vízkő felhalmozódott, és szükséges a vízkőtelenítés, hogy a kávégép megfelelően működhessen.
Kávékomponensek eltömődése: Az olajok és kávémaradványok idővel felhalmozódnak a kávéfőző mechanikájában, például az őrlőben vagy a kávé kifolyójában. Ez befolyásolhatja a kész ital ízét, sőt okozhatja, hogy a kávégép rosszul működik, vagy teljesen leáll. A kávéfőző rendszeres tisztítása, beleértve az őrlő és a kifolyók tisztítását is, megelőzheti ezeket a problémákat.
Helytelen beállítások vagy használat: Előfordulhat, hogy a probléma a kávégép helytelen használatából adódik. Például a nem megfelelő vízkeménység vagy a kávé helytelen őrlése csökkentheti a kész ital minőségét. Néhány Philips kávégép modell lehetőséget nyújt a vízkeménység beállítására, ami segíthet optimalizálni a készülék teljesítményét.
A karbantartási ciklusok be nem tartása: A Philips kávégépek érzékelőkkel vannak felszerelve, amelyek figyelmeztetnek a tisztítás és vízkőtelenítés szükségességére. Ha ezeket a figyelmeztetéseket figyelmen kívül hagyja, a kávégép fokozatosan veszít teljesítményéből. A rendszeres karbantartás, például az őrlő, a kifolyók tisztítása és a rendszeres vízkőtelenítés elengedhetetlen a kávé minőségének és a készülék megfelelő működésének megőrzéséhez.
Hogyan előzze meg a problémákat? Vízkőtelenítse rendszeresen a kávégépet.
A vízkőtelenítést a gyártó által ajánlott gyakorisággal kell elvégezni, általában 2-3 havonta, a vízkeménységtől függően.
Tisztítsa meg a kávégépet:
Minden használat után vagy a gyártó utasításai szerint tisztítsa meg a kávéfőző alkatrészeit, hogy eltávolítsa a kávé- és olajmaradványokat.
Használjon minőségi vizet:
Ha lehetséges, használjon szűrt vizet, vagy állítsa be a megfelelő vízkeménységi szintet a kávégépen.
Használjon szűrőket a kávégéphez:
Ha technikailag lehetséges, használja a kávégéphez előírt szűrőket. A szűrő használata nem akadályozza meg teljesen a vízkőképződést, de jelentősen késleltetheti azt.
A kávégép kifolyója vízkőtelenítés előtt:
Vízkőtelenítés során kövesse a kávégép gyártójának utasításait. Ha a vízkőtelenítési útmutató nem elérhető, kövesse az alábbi útmutatót, amely a vízkőtelenítési folyamat magyarázataként is szolgálhat. A vízkőtelenítés célja, hogy a vízkőtelenítő oldat eljusson a kávégép vízvezetékébe, és rövid ideig hasson rá. A kávégép ezt a műveletet egy vízkőtelenítés során többször is megismétli, amíg az előkészített oldat el nem fogy.
-
Töltse fel a kávégép víztartályát félig tiszta vízzel. Ezután öntse az egész vízkőtelenítő oldatot ugyanabba a tartályba, majd töltse meg a tartályt szinte teljesen tiszta vízzel.
-
Helyezzen egy üres edényt a vízfúvóka alá, amely a használt vízkőtelenítő oldat összegyűjtésére szolgál.
-
Nyomja meg a vízkőtelenítés gombot 10 másodpercig, és nyissa meg a víz/gőz szelepet.
-
A szelep megnyitásával általában elindul a kávégép vízkőtelenítő programja, amely körülbelül egyperces időközönként juttatja el a szükséges mennyiségű előkészített oldatot a vízvezetékbe, amíg a víz el nem fogy.
-
Várja meg, amíg a program befejeződik. A víztartály üres marad, mivel a vízkőtelenítő oldat a vízfúvókán keresztül az előkészített edénybe kerül. Általában ekkor az összes jelzőfény villogni kezd. Most zárja el a vízszelepet, ürítse ki a használt vízkőtelenítőt tartalmazó edényt, és helyezze vissza üresen a fúvóka alá.
-
Vegye ki az üres víztartályt, alaposan öblítse el, majd töltse fel tiszta, hideg vízzel.
-
Helyezze vissza a víztartályt, amely tiszta vízzel van megtöltve, és nyissa meg ismét a vízszelepet. Ekkor már csak tiszta víz fog kifolyni megszakítás nélkül, nem szükséges semmit megnyomni. Hagyja a teljes víztartályt kiürülni, majd zárja el a szelepet.
-
Ezzel a kávégép nemcsak vízkőtelenítve, hanem tiszta vízzel átöblítve is van.
-
Töltse fel a tartályt újra tiszta vízzel, és készítsen 1-2 kávét, amelyeket nem használ fel, hanem öntsön ki. Ez biztosítja, hogy az esetleges oldatmaradványok is eltávolításra kerüljenek.
-
Ezzel a vízkőtelenítés befejeződött. Bár egy kis időt igénybe vett, meghosszabbította a kávégép élettartamát, és jutalomként továbbra is kiváló és ízletes kávét fog készíteni.
Készítettünk Önnek egy rövid útmutató videót is itt:
Megjegyzés: Amennyiben a kávégépe nem rendelkezik automatikus vízkőtelenítő programmal, a vízkőtelenítő oldatot manuálisan is kiengedheti a vízszelep nyitásával és zárásával. Egyébként az eljárás megegyezik az automatikus vízkőtelenítésével.
A kávégép fúvókája vízkőtelenítés után:
---------------------------------------------------------------
A kávégép tisztítása tisztítótablettákkal vagy tisztítóporral
A kávégép vízkőtelenítéséhez hasonlóan nagyon fontos a kávégép kávéútvonalainak rendszeres tisztítása is. Míg a vízkőtelenítés biztosítja, hogy a kávéfőző megszabaduljon a bojlerben és a vízzel érintkező részeken felgyülemlett vízkőtől, a kávégép tisztítása és zsírtalanítása a kávéútvonalakon lerakódott kávémaradványoktól és olajos lerakódásoktól szabadít meg, amelyek a kávé készítése során keletkeznek. Ezek tipikusan az előfőző egység, a csövek és a kávékifolyó. Ezen tisztítószerek vízben történő feloldásával akár a kávégép egyéb részeit vagy kávéscsészéket is meg lehet tisztítani a kávémaradványoktól.
Ez az útmutató nemcsak a kávéútvonalak tisztításához nyújt segítséget, hanem egyben magyarázatot is ad arra, mi történik a kávégép tisztítása során. Mivel a pörkölt kávészemek a kávégépben történő elkészítés során ún. reziduumokat (kávémaradványokat) hagynak a kávéútvonalakon, szükséges ezeket rendszeresen eltávolítani.
-
Helyezzen egy tisztítótablettát vagy egy mérőkanál tisztítóport a kávéfőző őrölt kávé nyílásába.
-
Nyomja meg a kávékészítés gombot, és készítsen el 2-3 adag kávét normál módon.
-
A kávé készítése közben a tabletták vagy a por feloldódnak a kávéútvonalakban, és eltávolítják a kávémaradványokat és olajos lerakódásokat.
-
A készített kávékat öntse ki.
-
A kávégépet most újra használhatja.
A kávégép tisztítószereit itt találja: Kávégép tisztítása
A kávégép tisztításának befejeztével ajánlott az előfőző egységet is tiszta vízsugár alatt elöblíteni. (Nem minden kávégép teszi lehetővé az előfőző egység eltávolítását – ilyen például a Jura.) Fontos megjegyezni, hogy a tisztítótabletták vagy tisztítópor gyakran nem helyettesítik a kávéútvonalak mechanikus szétszerelését és vízzel történő tisztítását. Ezért javasoljuk, hogy minden kávégép-tulajdonos legalább évente egyszer vigye el kávégépét szervizbe, hogy mechanikus tisztítást végezzenek rajta.
Figyelmeztetés:
A készítmény súlyos szemirritációt okozhat, ha szembe kerül.
Gyermekektől távol tartandó! Használat után mossa meg a bőrét vízsugárral! Használat közben viseljen védőkesztyűt és szemüveget!
Szembe kerülés esetén: Öblítse ki bő vízzel néhány percig. Távolítsa el a kontaktlencséit, ha visel és könnyen eltávolíthatóak. Folytassa az öblítést.
Orvosi segítség igénybevétele esetén vigye magával a készítmény csomagolását is.